СПІЛЬНА СТРАТЕГІЯ

Читати англійською

Протидії тиску Росії у Європі щодо зняття санкцій

Спільнота українських громадських організацій, аналітичних центрів, незалежних експертів та медіа вважає неприйнятним намагання деяких політичних кіл у Європі, які підіграють Росії, змінити ставлення до країни-агресора, та піти на послаблення санкцій.

Нагадуємо, що санкції проти Росії були введені через грубе порушення норм міжнародного права і не можуть бути зняті до припинення агресії на Сході України та анексії Криму.

Ми констатуємо, що Росія намагається зменшити міжнародну суб’єктність України, повернути її до сфери власного беззастережного впливу. Поряд з політичними, економічними та військовими важелями, РФ активно використовує інформаційний тиск для нарощування гібридного тиску на Україну.

Чималі зусилля Росії в країнах колективного Заходу спрямовані на врегулювання конфлікту на Донбасі на вигідних для Москви умовах, визнання окупації Криму, нав’язування позаблокового статусу, припинення євроінтеграції.

Для цього Москва використовує широкий комплекс інструментів впливу:

  • на політиків – з метою введення у суспільне обговорення необхідних ідей;
  • на підконтрольні чи лояльні медіа – задля поширення вигідної інформації;
  • на аналітичні центри – з метою формування вигідного для Росії суспільно-політичного дискурсу навколо питання санкцій, долі Донбасу та Криму;
  • дипломатичні кола – підтримка позитивної дискусії щодо необхідності зміни сприйняття РФ як окремими країнами ЄС, так і у Євросоюзі в цілому.

Шість років гібридного протистояння примусили Росію змінювати тактику власних дій, хоча її стратегія, спрямована на послаблення Європейського Союзу, залишається незмінною. Дискредитація України та розхитування євроатлантичної солідарності залишаються важливими складовими дій Росії. Кремль пропонує різноманітні зусилля, підкріплені власним потужним інформаційним впливом через RT та Sputnikmedia.

Хочемо наголосити, що недержавні організації, аналітичні центри країн ЄС, США та Канади відіграють у вказаній схемі важливу роль. Кремль вправно використовує особливості суспільно-політичного дискурсу у країнах колективного Заходу, серед яких – повага до альтернативної точки зору.

Саме тому Росія спрямовує значні фінансові та організаційні ресурси для обґрунтування позицій зацікавлених політичних сил та окремих політиків, які виступають за необхідність діалогу з Росією, поступове зняття санкцій та повернення агресора за стіл переговорів. Їх використання дозволяє Кремлю приховувати реальне походження нарративів та використовувати європейські принципи поваги до плюралізму думок.

З метою недопущення реалізації зазначеного російського сценарію ми вважаємо необхідним об’єднатися навколо наступних цілей:

  1. Створення власної експертної альтернативи, її поширення наявними інструментами та конверсію (втілення) у міжнародну підтримку.
  2. Зменшення ресурсного потенціалу Росії у питанні використання європейських аналітичних центрів з метою інформаційних маніпуляції європейськими цінностями.
  3. Мінімізація гібридного російського впливу у експертному та медійному середовищі країн ЄС, США та Канади

Ми пропонуємо зосередитися на наступних темах, які викликають інтерес не лише в Україні, але і всьому євроатлантичному просторі:

  1. Передумови та наслідки окупації Росією Криму, її вплив на безпеку євроатлантичного простору, формування стратегії реінтеграції півострова.
  2. Агресія Росії на Донбасі, Мінські домовленості та особливості їх імплементації, шляхи реінтеграції Донбасу.
  3. Знищення МН17 як воєнний злочин Росії та формування механізму відповідальності.
  4. Нарративи російської пропаганди в Україні/ЄС/США та Канаді, канали та механізми її донесення.
  5. Міжнародні відносини у постбіполярному світі: виклики та тенденції.

Автори стратегії:

Інститут світової політики в особі Євгена МАГДИ

Європейська експертна асоціація в особі Марії АВДЄЄВОЇ

Центр оборонних реформ у особі Олександра ДАНИЛЮКА

Інститут постінформаційного суспільства у особі Дмитра ЗОЛОТУХІНА

Останні записи

info@uaeuxperts.org

Stock footage provided by Videvo, downloaded from www.videvo.net