Як Кремль використовує атаку мігрантами на Польщу у своїй стратегії гібридної війни
09/11/2021
Марія Авдєєва, Європейська експертна асоціація, експерт iSANSМіграційна криза на польсько-білоруському кордоні набула загрозливого характеру для європейської безпеки. Ситуація наближається до критичної. Потоки мігрантів на кордонах є формою гібридної агресії режиму Лукашенка проти ЄС і відбуваються за сприяння та підтримки з Кремля. Режим Лукашенка сотнями доставляє мігрантів з Іраку, Афганістану та інших країн до кордонів Євросоюзу. Він робить це в обмін на підтримку Кремля.
Скупчення мігрантів з білоруського боку кордону у Варшаві вже назвали спробою силового вторгнення до Польщі. Польська влада зафіксувала підготовку масового штурму польсько-білоруського кордону нелегальними мігрантами.
Створена режимом Лукашенка міграційна криза стає ще одним інструментом в гібридній війні Росії проти західних демократій. Дестабілізація східних кордонів, створення напруженості всередині держав-членів і між ними відповідають російської стратегії, спрямованої на ослаблення ЄС і НАТО.
Основна мета російської дезінформаційної кампанії, що супроводжує дії режиму Лукашенка, – продемонструвати слабкість європейських інституцій, вказати на невірну політику та знайти слабкі місця у відносинах між сусідами, на яких можна маніпулювати. Створення та використання подібних кризових ситуацій є тактикою Кремля, відпрацьованою ще за часів радянських спецслужб. Тут використовується метод «розділяй і володарюй».
Створення додаткових точок напруги у відносинах Україна-Польща та Польща-ЄС вигідно перш за все Кремлю. Москва ще більше підсилює залежність Лукашенко від своєї підтримки і отримує додаткові важелі впливу.
Польща, як і Україна є традиційними цілями російської гібридної агресії. Особливо Кремль дратує те, що саме Польща є основним партнером України у ЄС і системно та дієво підтримує євроінтеграційний шлях України.
Російська модель пропаганди спрямована на спотворення взаємного сприйняття польського та українського суспільств, викривленого сприйняття державних відносин Польщі та України. Для цього використовуються наявні суперечності, які штучно роздмухуються, або створюються нові маніпулятивні інформаційні приводи.
Підтримувана Кремлем криза з мігрантами інформаційно супроводжувалася, зокрема, кампаніями щодо участі українських громадян у їх переміщенні територією Польщі, особлива увага приділялася питанням збільшення напливу мігрантів до Польщі з території України, негуманному ставленню поляків до біженців з Близького Сходу.
В інформаційній кампанії, яка супроводжує атаки нелегальними мігрантами на Польщу, проглядається явна демонстрація підтримки Лукашенка з боку Москви. Прокремлівська пропаганда звинувачує ЄС у ситуації, що складається на кордонах, і жорстокому поводженні з біженцями, а також поширює інформацію, що Захід відмовляється від пропозиції Лукашенка провести консультації з питань протидії незаконній міграції та врегулюванню проблеми, та й взагалі під виглядом біженців намагається закинути до країни терористів та екстремістів.
При цьому робота Польщі щодо фактичного облаштування кордону з Білоруссю висміюється, а політика щодо мігрантів зображується як провал Євросоюзу як інституту.
Російські інформаційні операції часто супроводжуються демонстрацією військової сили і мають стратегію ескалаційного домінування – масштабні військові навчання, провокаційні дії на кордоні, наступальні кібероперації, спеціальні диверсійні і розвідувальні операції. Власне все це ми зараз і спостерігаємо і у Польщі, і в Україні. Головна мета Кремля – підвищити напругу до такого рівня, щоб змусити країни піти на переговори і, можливо, поступки Росії. І для цього Кремль тепер активно використовує і Лукашенка.
Такі самі меседжі просуваються і у білоруських державних медіа. Фактично, Лукашенко, який утримував владу завдяки підтримці Москви, стає інформаційною маріонеткою Кремля, сплачуючи свій обов’язок суверенітетом Білорусі та нападками на Україну та Польщу.
Джерело: Infowarfare.pl