Чому важливо бути фактчекерами та як ними стати?

02/04/2021

Тетяна Танчук

Пошук, перевірка та аналіз інформації можуть бути захоплюючою історією – вважають слухачі Школи практичної журналістики та медіа грамотності Харківського прес-клубу.

Учасники заходу взяли участь у двох модулях, із яких складався тренінг Марії Авдєєвої, директорки з досліджень Європейської експертної асоціації.

Під час першого модулю “Фейки, маніпуляції, дезінформація, як їх розрізнити та знайти правду?” слухачі Школи журналістики аналізували основні меседжі інфодемії, які з’явилися в Україні та світі з початком пандемії коронавірусу, а також нові фейки, пов’язані з початком вакцинації від COVID-19.

Другий модуль «Верифікація інформації, фото і відео. Де і як шукати?» було присвячено пошуку, верифікації та аналізу контенту. Марія Авдєєва познайомила слухачів Школи з методами та інструментами фактчекінгу.

Учасники, зокрема, дізналися, як звичайному користувачу розпізнати, що йому підкинули відео-фейк. Перший крок – зрозуміти, якого типу маніпулятивне відео перед вами. Фахівці розрізняють три типи:

  • з відсутнім контекстом;
  • із грубими елементами монтажу;
  • з ознаками штучних ефектів (наприклад, невідповідність кольорів, швидкості руху людей та предметів).

Наступний крок – логічний візуальний аналіз. Для цього слід звертати увагу на недоліки і суперечності у таких елементах, як погода, освітлення, пора року, одяг людей, деталі архітектури, загальна перспектива тощо.

Також серед корисних порад – застосування інструментів із пошуку першоджерел відео, аналіз інших надійних джерел. Практичні навички також отримали слухачі Школи щодо визначення геолокації та аналізу контенту.

Учасники тренінгу закріпили отримані знання, проаналізувавши конкретні відео.

Наприкінці заходу учасники презентували свої роботи з викриття фейків та інформаційних маніпуляцій. Кращими стали роботи Дар’ї Левченко та Анастасії Коптєвої. Дівчата показали високий рівень знань щодо критичного підходу та аналізу інформації.

Школа журналістики працює офлайн та онлайн, тож участь у заході змогли взяти не тільки харків’яни, а й журналісти та блогери Харківської, Дніпропетровської, Полтавської, Волинської областей.

Джерело: Gromada Group

info@uaeuxperts.org

Stock footage provided by Videvo, downloaded from www.videvo.net