Хто, як і для чого намагається вплинути на місцеві вибори в Україні?

13/07/2020

Марія Авдєєва, директор з досліджень Європейської експертної асоціації

Читать на русском

Хто, як і для чого намагається вплинути на місцеві вибори в Україні?

Україна готується до проведення місцевих виборів за чотири місяці, вже у жовтні цього року.

Але не лише український уряд зайнятий підготовкою до виборів. Москва виявляє велику зацікавленість в отриманні якомога більшого впливу на ситуацію у регіонах України. Для цього Кремль прагне посилити проросійські позиції за рахунок лояльно налаштованих депутатів та партій, а якщо вдасться, то й ініціювати процеси, фактично спрямовані на федералізацію України.

Kacper Pempel/Reuters

Особливо актуальною є реалізація зазначених цілей Кремля на Сході та Півдні України. Посилення проросійських сил, помножене на чинник децентралізації, створюватиме для Росії широке поле для дестабілізації ситуації. І хоча вибори місцеві, їх результати і наслідки цілком можуть мати визначальний характер для подальшого розвитку ситуації в Україні в цілому.

Одним із чинників, які, безперечно, будуть позначатися на ході виборів до органів місцевого самоврядування, є застосування Російською Федерацією раніше відпрацьованих механізмів інформаційного впливу. Зазначене посилюється також тим, що східні регіони безпосередньо межують з країною-агресором, а південні – з незаконно окупованим Кримом, який активно мілітаризується Російською Федерацією. Інформаційні операції Кремля будуть спрямовані на розхитування соціально-політичної ситуації і зменшення контролю у регіонах з боку офіційного Києва.

Незважаючи на високі рейтинги президентської партії «Слуга народу» на виборах 2019 року, значний вплив на думку українців, які прийдуть на виборчі дільниці цієї осені, буде мати підтримка тієї чи іншої політичної сили представниками місцевих політичних та фінансових еліт.  

При цьому слід розуміти, що за минулий рік у багатьох регіонах партія «Слуга народу» не змогла побудувати міцні осередки, і президентська сила буде обирати своїх представників безпосередньо напередодні місцевих виборів, намагаючись знову використати популярність Володимира Зеленського. Ймовірно, що вдруге ця ставка не зіграє, і партія не зможе отримати таку ж переконливу перемогу, як на виборах минулого року.

Крім того, в регіонах можуть отримати підтримку місцеві проєкти, створені навколо популярних серед населення фігур, оскільки більшість виборців хоче бачити конкретні та осяжні результати. Починаючи з нового року політичний ландшафт у регіонах «випробували на міцність» представники різних груп впливу, при цьому Києву було складно продемонструвати необхідний рівень контролю над ситуацією.

Кремль буде намагатися використати такий розклад політичних сил у власних інтересах, активно задіюючи наявні та створюючи нові канали впливу. Найбільш загрозливим для місцевих виборів виглядає варіант, при якому будуть створюватися передумови для реалізації сценаріїв, написаних у Кремлі, зокрема, щодо дестабілізації соціально-політичної обстановки. Насамперед, мова йде про Харківську, Луганську, Донецьку, Запорізьку, Одеську, Миколаївську, Херсонську області, але й інші регіони будуть під загрозою втручання з боку Росії.

Відомо, що зараз Москва намагається впливати на виборців, які потенційно готові віддати голоси за партії, що виступають із проросійськими гаслами, зокрема «Опозиційну платформу за життя». І хоча вибори місцеві, «Опозиційна платформа», як і раніше «Партія регіонів», буде традиційно нав’язувати виборцям Сходу і Півдня України мовне питання, реалізацію Мінських домовленостей за вигідним для Кремля сценарієм, а також залякувати їх «розгулом націоналістичних сил». 

На користь зазначеного, серед іншого, свідчать останні провокативні акції навколо «Партії Шарія» та власне самого Анатолія Шарія, які декларують відверто проросійські цілі й значною мірою є керованими з Росії. Ймовірно, що подібні ситуації будуть використані Москвою для проведення інформаційних операцій на підтримку зазначених партій, дискредитації проукраїнських сил та спроб розхитування ситуації.

Так, наприклад, інформація про вищевказані події активно розповсюджувалася у середовищі Telegram-каналів, які прямо чи опосередковано пов’язані із російською стороною. При цьому очікується, що анонімність вказаних та подібних їм каналів буде і надалі активно використовуватися проросійськими силами для створення інформаційних приводів та поширення дезінформації.

Взагалі, варто відзначити, що велика залежність нинішньої виборчої кампанії від соціальних мереж та телебачення спрощує завдання Кремлю по здійсненню впливу на цільові групи виборців.

Очікується, що Москва традиційно буде намагатися використати питання і щодо умовних розбіжностей між східними і західними регіонами України, оскільки тільки виграє від поляризації українського суспільства.

Таким чином, на національному рівні слід очікувати активізації інформаційних кампаній, спрямованих на фрагментацію політичного поля України, дискредитацію патріотичних сил та окремих політичних партій, формування вигідної Кремлю повістки в ЗМІ. Зазначене, в тому числі на фоні економічної та політичної кризи, може призвести до зростання рейтингів так званих проросійських партій.

Крім цього, якщо Кремлю вдасться фрагментувати політичне поле України за рахунок збільшення впливу на регіональні еліти, після виборів Російська Федерація з великою долею ймовірності буде намагатися використати ситуацію для посилення гібридної агресії проти України.

Вирішальним для розвитку ситуації у регіонах та в Україні в цілому стане те, чи зможуть команда президента Зеленського та інші політичні сили продемонструвати згуртованість навколо питань захисту національних інтересів, збереження курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію та побудувати ефективну комунікацію, як з регіональними елітами, так і з населенням відповідних регіонів. 

Очевидним є одне – подальше розхитування політичної ситуації в Україні та його наслідки є одним з пріоритетних завдань Кремля.

Статтю підготовлено за результатами спільного експертного обговорення «Місцеві вибори-2020. Перспективи, прогнози, національний та регіональний вимір».

Останні записи

info@uaeuxperts.org

Stock footage provided by Videvo, downloaded from www.videvo.net