Міжнародний круглий стіл «Протидія дезінформації в умовах гібридної війни Російської Федерації проти України»
26/11/2020
25 листопада в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбувся міжнародний круглий стіл «Протидія дезінформації в умовах гібридної війни Російської Федерації проти України». Захід проводився Військово-юридичним інститутом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за підтримки Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, EdVenture Partners (США) та Європейської експертної асоціації (Україна).
Круглий стіл відкрив проректор з начальної роботи Національного юридичного Університету імені Ярослава Мудрого Юрій БАРАБАШ. У вітальному слові він відзначив безсумнівну актуальність заходу, оскільки саме інформаційна безпека є одним із ключових завдань органів державної безпеки та правопорядку в умовах ведення гібридної війни. Юрій Барабаш наголосив, що разом з тим протидія дезінформації не повинна призводити до вихолощення сутності права на свободу думки та слова. Ми так само маємо переосмислювати канали комунікації та все більшу значимість соціальних мереж та відеохостінгів порівняно із традиційним ЗМІ. Проректор також зазначив, що з метою більш фахової підготовки випускникнів в цій царині Університет планує відкриття нової спеціальності з кібербезпеки на базі Військово-юридичного інституту.
Із вступними словами до спікерів і учасників звернулися полковник Артемій КАТКОВ – представник Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, модератор заходу Марія АВДЄЄВА – експерт з питань інформаційної безпеки та протидії дезінформації, директор з досліджень Європейської експертної асоціації.
Спікерами заходу стали міжнародні й національні фахівці у сфері інформаційної безпеки, протидії дезінформації та інформаційним операціям, кібербезпеки:
Євген МАГДА – політичний експерт, автор досліджень про сучасні гібридні прояви, доцент НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського, директор Інституту світової політики, виступив із доповіддю «Протидія дезінформації в середовищі цивільних та військових».
Роман ОСАДЧУК –дослідник DFRLab, Атлантична рада США, окреслив основні небезпеки дезінформації під час пандемії COVID-19.
Юрій КАЛИНОВСЬКИЙ – доктор філософських наук, професор кафедри філософії Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, розповів про медіа-освіту як засіб протидії інформаційній агресії.
Олександр КУРБАН – кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Військового інституту Київського національного університету ім. Т. Шевченка, акцентував увагу учасників на критичному мисленні та інформаційній стійкості військовослужбовців ЗСУ.
Tony SGRO – генеральний директор EdVenture Partners, США, ознайомив учасників заходу з досвідом і найкращими напрацюваннями проєкту Peer-to-Peer у більш ніж 60 країнах світу.
Під час круглого столу команда Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого презентувала проєкт «Рівний-рівному: виклики протидії дезінформації» (Peer-to-Peer: Countering Disinformation Challenge), в якому відобразила власні напрацювання щодо розпізнавання фейкової інформації під час гібридної війни Російської Федерації проти України.
У заході взяли участь науковці, дослідники, міжнародні й національні експерти, а також студенти і курсанти вищих навчальних закладів України, загалом, понад 70 учасників.
Метою круглого столу стало обговорення шляхів і засобів протидії інформаційним загрозам з боку Російської Федерації, поширення досвіду, у тому числі міжнародного, щодо виявлення дезінформації та фейків, вивчення сучасних практик підвищення медіа-грамотності, вироблення навичок і умінь із критичного сприйняття й оцінки контенту сучасних медіа.