Україна: «Путін отримав те, що хотів, відновив вплив і місце за столом перемовин»

Lire en Français

Тібо Лефевр, France Inter

Сполучені Штати продовжують вважати ризик російського вторгнення в Україну «дуже високим» і неминучим, відкидаючи запевнення Москви щодо часткового відведення її військ, зосереджених на кордоні. Розбір ситуації з директором з досліджень українського аналітичного центру Європейська експернта асоціація.

Напруга не зменшується. Хоча Москва оголосила про часткове відведення своїх військ, розташованих на кордоні з Україною, Сполучені Штати продовжують звинувачувати Росію в підготовці наступу. Це може статися “в найближчі кілька днів”, заявив президент США Джо Байден. Марія Авдєєва, директор з досліджень української аналітичної організації Європейська експертна асоціація, вивчає інформаційні та дезінформаційні операції.

FRANCE INTER: Війна з Володимиром Путіним закінчилася чи вона все ще актуальна як ніколи?

Марія Авдєєва: “Ми чули інформацію, що Росія почала відводити свої війська від кордону. Але насправді наші військові кажуть, що не бачать жодного конкретного підтвердження. Фактично ми воюємо з Росією вже вісім років. З 2014 року українські воїни гинуть щодня на Донбасі. Тож перемістить Росія свої війська чи ні, не має значення. Путін отримав те, що хотів: новий вплив і місце за столом перемовин на рівних з партнерами”.

FRANCE INTER: Тому російська військова сила все ще залишається інструментом впливу…

“Військова загроза залишається очевидною, так. Прикладом цього слугує те, що білоруський сусід Лукашенко [союзник Москви, прим. ред.] просить розмістити ядерну зброю на своїй території. Сьогодні ми є свідками однієї з найзначніших дезінформаційних кампаній з 2014 року. Росія робить все, використовуючи західні ЗМІ, щоб спровокувати політичну реакцію. Бо в глибині душі Росія не вірить у дипломатію”.

Для підтвердження своїх аргументів, єдина мова, яку росіяни розуміють – і Путін охоче це визнає – це мова сили».

FRANCE INTER: Які типи повідомлень дезінформації ви маєте на увазі?

“Сьогодні головний дезінформаційний меседж – довести, що Україна готує великий наступ на Донбас. Для ЗМІ, близьких до Кремля, Київ використовує зброю, яку надають його союзники, проти своїх окупованих територій – що є абсолютною брехнею. За їх словами, Україна є лише маріонетка в руках Заходу, США та НАТО, які планують сконцентрувати війська на її території для наступу на Росію.

Цей дискурс сформувався протягом останніх трьох місяців із посиленням американської присутності серед союзників у Східній Європі.”

FRANCE INTER: Як думаєте, кому адресує ці меседжі Володимир Путін?

“По-перше, жителям Донбасу. Як і в 2014 році, під приводом загрози для них, Росія дозволяє собі використовувати військову силу чи озброєних псевдодобровольців для їх захисту. Сам Путін вчора заявив, що Україна проводить геноцид на Донбасі, хоча Київ не контролює регіон.

Оскільки Москва видала близько 500 000 російських паспортів у сепаратистських республіках Донбасу [невизнаних міжнародною спільнотою, прим. ред.], Путін може вдатися до захисту своїх громадян, щоб втрутитися.

Послання також адресовано Заходу. Це своєрідний спосіб захиститися від жорстких міжнародних санкцій. Начебто, це не військове вторгнення, оскільки ці люди самі закликали Росію на допомогу. Це та сама історія, що й з анексією Криму у 2014 році”.

FRANCE INTER: Окрім інформаційного втручання, ви кажете, що Росія широко використовує кібер зброю…

“Перша серйозна атака датується 14 січня. Близько 70 веб-сайтів державних установ зазнали “дефейс” атак. Замість їхнього звичного змісту, який був видалений, на доступних сторінках з’явилися ворожі Україні висловлювання.

У середу відбулася атаку на українські банки, приватні та державні, а також на сайти Збройних сил України та Міноборони. Ця DDoS-атака зробила їх недоступними. Наша кібер поліція ще розслідує цю операцію, але в посадовці розуміють, що джерелом перших атак є Росія та Китай. Інші країни також могли бути залучені.

Влада запевняє, що наразі все у порядку, але тенденція лякає. Які можуть бути наступні цілі? Чутлива інфраструктура, наприклад електростанції, як це вже було в Україні, чи громадський транспорт? Ми бачимо, наприклад, у Сполучених Штатах, що хакери виявили недоліки в системах, які можуть виявитися руйнівними, і що вони просто чекають слушного моменту, щоб скористатися ними.”

FRANCE INTER: Чи може Україна зараз захиститися від кібератак?

“Ми розробили інструменти та механізми захисту, і ми працюємо над цим, наприклад, над останнім нападом, який ми зазнали, з нашими західними партнерами, зокрема зі Сполученими Штатами. Усі зрозуміли, що Україна може бути хорошим тестовим майданчиком, і ми дійсно сподіваємося, що вони допоможуть нам захистити нашу чутливу інфраструктуру. Доступ наших експертів до центру кіберзахисту НАТО в Естонії був би дуже корисним. Тому що атака проти України може бути шкідливою і для сусідніх країн”.

FRANCE INTER: На вашу думку, який сценарій є найгіршим?

“Той, що відбувся у 2014 році, і може повторитися: поєднання розриву комунікаційних мереж, наземних військових операцій та дезінформації, створення ситуації хаосу. Це визначення гібридної війни.

Нещодавно у нас був ще один приклад – міграційна криза в Білорусі, яка спричинила введення надзвичайного стану на кордонах Польщі, яка не була до цього готова.”

Джерело: France Inter

Останні записи

info@uaeuxperts.org

Stock footage provided by Videvo, downloaded from www.videvo.net